Depremden Sakınmanın En Keyifli Yolu: Prefabrik Evler — Prefabrik Ev Fiyatları
prefabrik dubleks ev

Depremden Sakınmanın En Keyifli Yolu: Prefabrik Evler

Prefabrik yapılar, ana fikir olarak sıhhi tesisat ve elektrik bağlantılarını içeren duvarlar, zemin ve kirişlerin birbirini destekleyecek biçimde yerleştirilmesi temeline dayanıyor. Prefabrik evler de tüm bu bileşenleri taşıyan odaların birleştirilmesi ve ek olarak isteğe göre merdiven, balkon gibi bölümlerin eklenmesi ile ortaya çıkıyor. Prefabrik evlerin esnek ve hafif bir yapıya sahip olması da bu yapıları, depremin yıkıcı etkilerinden korunmak adına tercih edilebilecek işlevsel bir yöntem haline getiriyor.

Depremden sakınmak için prefabrik evlerde yaşamak, aslında çok yeni bir yaklaşım değil. Tarihi daha eski olmasına karşın 1755 yılında Portekiz’in Lizbon şehrinde yaşanan oldukça yıkıcı deprem sonrasında kullanımına başvurulan prefabrik evler, özellikle Lizbon’un Baixa bölgesinin artık depreme daha dayanıklı hale gelmesinde rol oynadı. Ülkemizde de 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nde depremzedelere geçici olarak prefabrik evlerde iskan sağlandı.

Depreme Dayanıklı Prefabrik Evler

Deprem sonrasında prefabrik ev kullanımına başvurulan örnekler çoğaltılabilir. Ancak herhangi yıkıcı bir afet gerçekleşmeden gerekli önlemleri almak, afetin yıkıcı etkilerini yaşamamak adına son derece önemli. Bu doğrultuda, birçok farklı kullanım amacına da hizmet edebilen prefabrik evlerin deprem gibi doğal afetlerde can ve mal güvenliğinin sağlanmasında büyük oranda etkili olduğunu savunmak yanlış olmayacaktır.

tek katlı prefabrik ev

Dolayısıyla deprem gibi afetlerin canlı hayatı üzerindeki etkilerini görmeyi beklemeden, prefabrik evlerle tanışarak çok daha güvenli ve korunaklı bir hayata adım atmak mantıklı olacaktır. Üstelik prefabrik evler, sağladığı çok sayıda avantajla birlikte ev sakinlerine keyifli, konforlu ve eğlenceli bir yaşam sunar. Peki prefabrik evlerin depremin etkilerinden sakınmayı sağlamanın dışında sunduğu diğer avantajlar nelerdir?

Ev Sakinleri İçin Prefabrik Evlerin Avantajları

Prefabrik evler, güvenliğin yanı sıra rahat ve özgür bir yaşam alanı sağlayabilir. Çünkü ev sakinlerinin yaratıcılığına bağlı olarak şekillendirilebilen prefabrik evlerde standart betonarme evlerde sahip olunamayacak pek çok imkanı yaratabilmek mümkün. İşte içinde yaşayanlar için son derece cazip özelliklere sahip prefabrik evlere taşınmanın başlıca avantajları...

Modüler Yaklaşım

Her bir bölümü ayrı ayrı tasarlanıp inşa edilen ve daha sonra montajlanarak bir bütün haline getirilen yapılar, modüler olarak adlandırılıyor. Bu doğrultuda, hazır hale gelen bölümler birbirine eklenerek prefabrik evleri oluşturuyor. Oldukça pratik bir inşaat sürecine izin veren modüler yaklaşım, betonarmen evlere kıyasla prefabrik evlerin büyük bir kolaylıkla içinde yaşamaya hazır hale gelmesine olanak tanıyor.

prefabrik ev girişi

Modüler evler, yani prefabrik evlerin parçaları fabrika ortamında üretilip şantiye ortamında birleştirildiği için evin tamamlanması malzemelerin türüne ve yapının büyüklüğüne göre birkaç saat, birkaç gün ya da birkaç ay sürebilir. Üstelik modüler sisteme sahip prefabrik evlerin bölümleri ihtiyaca göre farklı yapılara da sahip olabilir.

Yapı Sağlamlığı

Sanılanın aksine prefabrik evler son derece sağlam yapılara sahip olarak üretiliyor. Kimileri, kurulum süreci bu kadar kısa olan bir yapının çok dayanıklı olmadığını düşüyor olabilir. Ancak özellikle deprem gibi doğal afetlerden korunmak için ilk başvurulan seçeneklerden biri olması, prefabrik evlerin sağlam yapılı düzenekler olduğunu kanıtlar nitelikte.

Öte yandan, prefabrik evlerin sağlamlığı hiç şüphesiz ki kullanılan malzeme ve evin montajlanacağı zeminle yakından ilişkili. Bu anlamda, prefabrik evlerin iskeletinin ve evin kurulacağı zeminin sağlam olduğundan emin olmakta büyük fayda var. Daha sonra düzenli olarak bakımları yaptırılan ve gerekiyorsa onarılan prefabrik evlerin 40-50 yıllık bir ömre sahip olduğu bilgisini de verelim.

Kolaylıkla Taşınabilir

İş yeri adresinin değişmesi, farklı bir şehre yerleşme kararının alınması, ev sakinlerine yeni bireyler eklenmesi gibi nedenlerden dolayı insanlar yaşadıkları evi değiştirmek ve başka bir muhitten ev bulmak durumunda kalabiliyor. Bu da hem maddi hem de manevi açıdan yorucu olabiliyor. Fakat portatif yapılara sahip olan prefabrik evler, basit yöntemlerle sökülerek dilenen herhangi bir muhite taşınabiliyor. 

Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklikten dolayı taşınmak zorunda kalan ev sakinleri için oldukça pratik bir seçenek sunan prefabrik evler, taşınmanın da en stressiz yolu olma özelliğiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca sökülen modüllerin birleştirilmesi de çok uzun sürmeyeceği için yeni bir semte veya şehre taşınmak da uzun işlemler gerektirmiyor. Dolayısıyla prefabrik evlerde yaşayanlara taşınma stresi yaşamadan keyifle yeni bir hayat kurmak kalıyor.

Yeniden Şekillendirilebilen Mimari Tasarım

modern iç mimari tasarımı

Prefabrik evlerde yaşayanlar için evin herhangi bir parçası üzerinde değişiklik yapabilmek son derece kolay! Örneğin zamanla değişen estetik algısı ve mimari zevklerden dolayı evin iç ya da dış tasarımını yeniden yorumlamak istiyorsanız, bu değişikliği kısa sürede evinize uygulayabilmeniz ve mümkün. Hatta evin bölümlerini farklı mimari yaklaşımlara göre tasarlayabilmek dahi söz konusu olabilir.

Uygun Maliyet

Prefabrik evler, çoğunlukla betonarme evlere göre daha ucuz malzemelerle inşa edilebiliyor. Malzeme türünün yanı sıra evin büyüklüğü, biçimi ve konumu da maliyet kalemleri olarak ön plana çıkıyor. Ancak diğer yapılara kıyasla en uygun fiyatlara sahip olunabilen prefabrik evler, sağladığı bu avantaj ile de önemli bir tercih nedeni yaratıyor.

Siz de deprem gibi doğal afetlerin yıkıcı etkilerine karşı önlem almak ve prefabrik evlerin sunduğu diğer avantajları yaşamak istiyorsanız, Villa Yapı güvencesiyle hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz!

Önceki Yazı Tasarımları ile Öne Çıkan Prefabrik Evlerimizi Gördünüz Mü?
Sonraki Yazı  Yazın Prefabrik Ev Yapmanın Tam Zamanı!

Yorum Yap

Yorumlarınız Görülmeden Önce Onaylanmalıdır

* Zorunlu Alanlar


YOL TARİFİ