tasarım modüler ev

Modüler Ev Ne Demek? Özellikleri ve Fiyatları ile Modüler Ev Örnekleri

Modüler ev teknolojisi son yıllarda inşaat sektöründe kendini gösteriyor. Özellikle çelik konstrüksiyon ve prefabrik ev gibi alternatif yöntemlerle beraber modüler ev örnekleri de ön plana çıkıyor. Modüler ev denince akla gelen soruları, modüler ev ile gelen avantajları, bu evlerin özelliklerini ve ev örneklerini sizler için derledik!

Modüler ev nedir, kullanım alanları nelerdir, modüler ev nasıl üretilir, modüler binalar nasıl avantajlar kazandırır, ve farklı özellikleri ile modüler ev teknolojisini nasıl daha yakından tanıyabiliriz… Hepsi ve daha fazlası için okumaya devam edin!

Modüler Ev Nedir?

renkli modüler ev, modüler ev örnekleri

Modüler ev ve binalar, prefabrik yapılar veya modül adı verilen tekrarlanan bölümlerden oluşan evlerdir. “Modüler” demek aslında, bölümleri inşaat alanından uzağa inşa etmeyi ve sonra bunları istenen yere teslim etmeyi içeren bir inşaat yöntemini kastetmektedir. Prefabrik bölümlerin montajı sahada tamamlanır. Hazır bölümler bazen bir vinç yardımı ile yerleştirilir. Modüller, çeşitli konfigürasyonlara ve stillere izin verecek şekilde yan yana, uçtan uca veya istiflenebilir. Bu akıllı inşaat yöntemi ile evler son derece kolay ve ekonomik bir şekilde ev yapmak mümkündür.

Modüler evler aynı zamanda prefabrik evler veya hassas evler olarak da adlandırılırlar. Bu evler yerinde yapılı evler olarak eşit veya daha yüksek standartlara göre inşa edilmiştir. Yapı yöntemi kalıcı modüler yapı olarak adlandırılır.

Kullanım Alanları ile Modüler Ev Modelleri

prefabrik yemekhane, modüler ev nedir

Günümüzde oldukça yaygın bir ev inşa modeli olan modüler ev ve binalar, pek çok farklı alanda kullanılabiliyor. Bu anlamda oldukça zengin bir kullanım alanları olduğunu söylemek mümkün. Bu bina türleri ile inşaat kampları, okullar ve sınıflar, sivil ve askeri konutlar ve endüstriyel tesisler oluşturulabiliyor. Bu modüler ev ve bina sistemleri ile uzun süreli, geçici veya kalıcı tesisler kurulabiliyor. Bu durumda kullanım alanındaki esneklik hem üretici hem de kullanıcı icin hayat kurtarıcı bir hale geliyor.

Modüler binalar, ağırlıklı olarak geleneksel yapının makul ve mümkün olamayacağı uzak ve kırsal alanlarda, konaklama alanları oluşturmak için kullanılır. Kente uzak bir maden bölgesi, şehir merkezine ulaşımın kolay olmadığı bir sanayi alanı… Bu tarz ortamlarda modüler ev modelleri kendini göstermektedir. Diğer kullanım alanları arasında ibadethaneler, sağlık tesisleri, satış ve perakende ofisleri, fast food restoranları ve yolcu gemisi inşaat bölgesini içermektedir.

Bunun yanısıra modüler ev modelleri acil durumlarda da kullanılmaktalar. Bu özelliği ile prefabrik ev ve yapılar ile benzerlik göstermektedir. Kasırgalar gibi hava durumu endişesi olan bölgelerde ya da deprem sonrası ortaya çıkan barınma sorununu gidermek adına tercih edilebilirler. Bu anlamda hızlı ve pratik bir şekilde üretilen modüler evler hayat kurtarıcı çözümler üretebilir.

Modüler Ev Nasıl Üretilir?

iş makineleri ile prefabrik ev yapımı, modüler ev nedir

Gelelim modüler ev inşaatının nasıl gerçekleştirildiğine…

İnşaat, teslim edilebilir modül bölümlerinde tek veya çok katlı binaların prefabrik edilmesi için yalın üretim teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kalıcı Modüler Yapı binaları kontrollü bir ortamda üretilir ve ahşap, çelik veya betondan yapılabilir. Modüler bileşenler tipik olarak iç mekanda montaj hatlarında yapılır. Modüllerin inşaatı ön gün kadar kısa bir sürede de tamalanabileceği gibi, üç ay kadar da sürebilir. Bu ev modülleri sahaya inşa edilmiş projelere entegre edilebilir.

Modüler ev binaları, fabrika tarafından kontrol edilen bir ortamda saha dışında üretilir. Bir bina tamamen de fabrika ortamında üretilebileceği gibi, sadece kimi kısımları da bu tarz bir üretim yöntemi ile elde edilebilir. Çoğu durumda, modüler yükleniciler, her inşaat türünün kaynaklarını ve avantajlarını kullanmak için geleneksel genel yüklenicilerle birlikte çalışır. Tamamlanan modüller şantiyeye taşınır ve bir vinç ile birleştirilir. Modüllerin yerleştirilmesi evin büyüklüğüne göre birkaç saat ila birkaç gün arasında

Modüler Binaların Avantajları

lüks prefabrik ev, modüler ev nedir

Gelelim modüler ev ve binaların avantajlarına… Modüler ev tasarımları hem kullanıcılara hem de tasarımcılara pek çok avantaj sağlar. Şimdi bu avantajlara birlikte göz atacağız!

Düşük Atık Oranı

Modüler ev ve binalar düşük atık oranları ile ön plana çıkmaktalar. Bunun nedeni aynı planların sürekli olarak yapılmasıyla birlikte üreticinin belirli bir iş için tam olarak ne kadar malzemeye ihtiyaç duyulduğuna dair kayıtlara sahip olmasıdır. Bu şekilde yapılan üretim sayesinde malzemelerden tasarruf etmek mümkün olur. Üstelik kapalı mekanda ve bir fabrika ortamında üretim yapılması kaynakların çok daha kolay ve akıllıca kullanılmasını sağlar.

Çevre Dostu İnşaat Süreci

Modüler ev biçimleri, geleneksel ev inşaatı yöntemlerine göre son derece çevrecidir. Modüler yapı, sahadaki yapılara kıyasla israfı ve saha bozulmasını azaltır. Fabrikanın kontrollü ortamı, ekstra malzemelerin kurum içinde geri dönüştürülmesine izin verirken daha hassas bir yapı oluşturulmasına yardımcı olur. Bu nedenle de inşaat süreci çevreci bir şekilde halledilmiş olur.

Esneklik

Modüler ev üretimi oldukça esnektir. B İhtiyaçlar değiştiğinde, modüler binalar demonte edilebilir ve modüller bir sonraki kullanımları için yer değiştirebilir ya da yenilenebilir. Bu durum da ham madde talebini azaltır ve yeni ihtiyacı karşılayacak bir bina oluşturmak için harcanan enerji miktarını minimize eder. Temel olarak, bazı durumlarda tüm bina geri dönüştürülebilir. Bu da kullanıcıya ve üreticiye esneklik sağlar.

Yüksek Kalite

lüks prefabrik ev, modüler ev

Modüler ev teknolojisi, kullanıcıya yüksek bir kalite sunar. Kalite üretimi ve kalite kontrolü için denetimler, test ve belgelendirme hizmetleri modüler ev üretiminde sıkça kullanılan kalite kontrol yöntemleridir. Modülleri nihai alana taşıma ihtiyacı nedeniyle, her modül bağımsız olarak seyahat ve kurulum gereksinimlerine dayanacak şekilde inşa edilmektedir. Bu nedenle, bağımsız olarak dayanıklı bileşenlerin son modülden modüle montajı, sahadan yapılan yapılardan daha dayanıklı son bir ürün verebilir.

Gelişmiş Hava Kalitesi

Modüler ev teknolojisi ile üretilen evler, gelişmiş bir hava kalitesi sunar.Bu özellik, bu evleri bir kat daha çevreci yapıyor. Bu nedenle de özellike Avrupa ülkelerinde yoğun olarak tercih ediliyor. Yeni inşaatta tespit edilen iç hava kalitesi sorunlarının çoğu, çerçeveleme malzemelerinde yüksek nem seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Modüler yapı, kuru malzemeler kullanılarak fabrikada kontrol edilen bir ortamda büyük ölçüde tamamlandığından, yeni konstrüksiyonda yüksek nem tutma potansiyeli ortadan kalkar.

İnşaatın Hızı ve Daha Hızlı Yatırım Getirisi

Modüler yapı, binanın ve şantiyenin aynı anda tamamlanmasını sağlar. Bazı malzemeler açısından bakıldığında, bu durum toplam zamanın yarısı kadar azaltabilir. Bu aynı zamanda emek, finansman ve denetim maliyetlerini de azaltmış olur. Modüler ev üretiminde daha fazla zaman ve paradan tasarruf etmek için, neredeyse tüm tasarım ve mühendislik disiplinleri üretim sürecinin bir parçası haline getirir. Modüler ev biciminde bir binanın katlarını, duvarlarını, tavanlarını, çatı kirişleri ve çatılarını aynı anda inşa edebilir.

Şantiye yapımı sırasında, duvarlar zeminler yerleştirilinceye kadar ayarlanamaz ve duvarlar dikilene kadar tavan ve kirişler eklenemez. Öte yandan, modüler yapıya sahip duvarlar, döşemeler, tavanlar ve kirişler aynı anda inşa edilir ve daha sonra bir bina oluşturmak için aynı fabrikada bir araya getirilir. Bu işlem, geleneksel, çubuk yapılı yapının yarısının modüler yapım sürelerine izin verebilir.

 Kapalı inşaat yapılması, inşaat sürecini durduran sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Modüler ev yapımı sırasında montaj, hava şartlarından bağımsızdır. Bu, iş verimliliğini artırabilir ve hasarlı inşaat malzemelerini önler.

Uzak Konumlara Servis Verme Özelliği

Modüler evler ile uzak diyarlardaki inşaat sahalarına bile hizmet götürmek mümkün. Özellikle potansiyel pazarlara açılmak isteyen üreticiler için bu bulunmaz bir fırsattır. Sanayi merkezlerinden uzakta olabileceği ülkelerde, uzak bir alana veya madencilik kasabaları gibi bir inşaat patlaması yaşayan bir bölgeye saha inşa edilmiş bir ev inşa etmek için çok daha yüksek maliyetler olabilir. Modüler ev ve binalar, zaman, mekan ve paranın önemli olduğu tıbbi ve sıhhi tesislerin sağlanması açısından faydalıdır.

Farklı Özellikleri ile Modüler Ev Teknolojisi

bahçesi olan ahşap tek katlı prefabrik ev, modüler ev nedir

Her geçen yıl biraz daha yaygınlaşan ve mükemmelliğe ulaşan modüler ev teknolojisinin avantajlarından bahsettik. Şimdi de modüler bir ev ile beraber gelen özelliklere biraz daha yakından bakalım.

Alandan Tasarruf

Modüler ev teknolojisi alandan tasarruf sağlar. Eğer küçük bir alana lüks bir ev inşa etmek arzusunaysanız, modüler ev teknolojisi işinize yayacaktır. 100 metrekarelik küçük bir alanda bile üç odası ve bir salonu ile, geniş mutfağı ve konforlu banyosu ile kullanabileceğiniz bir evi modüler olarak tasarlamak mümkün.

Çevreyle Uyum

Kimi zaman bazı evler etraflarına hiçbir şekilde uyum göstermiyorlar. Doğal güzelliklerin arasında korkunç çirkinlikte bir ev hayal edin… İşte bu durumun önüne geçmenin yolu da modüler ev teknolojisinden geçiyor. Örneğin ormanlık bir alanda ahşap, bir sahilde taş, şehre yakın bir yerde beton malzeme tercih edilebilir. Bu şekilde çevre ile uyumlu evler üretmek mümkün olabilir.

Sürat ve Pratiklik

Modüler ev teknolojisi acil durumların kurtarıcısıdır. Büyük ve rahat bir ev yaptırmak istiyorsunuz, ancak pek fazla vaktiniz yok. İşte böyle bir durumda geleneksel yöntemlerle inşaat yapmak hayli sürebilir. Üstelik son derece zahmetli bir sürecin sonunda ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için modüler ev teknolojisini kullanabilirsiniz.

Uzun Ömürlü Bir Yatırım

Modüler ev teknolojisi ile ikna edilen binalar oldukça dayanıklıdır. Bu evlerin ömrü kullanılan malzemelerin yapısına ve inşaat alanına bağlı olarak 50 ila 100 yıla kadar uzanabilir. Bu anlamda yaptığınız yatırımın karşılığını en iyi şekilde alabilirsiniz. Modüler ev yaptırmak, iyi bir yatırımdır.

Görkemli Bir İç Tasarımı

prefabrik evin salonu, modüler ev içi

Modüler ev de tıpkı geleneksel yöntemlerle yapılan evler gibi bir iç tasarıma sahip olabiliyor. Modüler evinizin içerisine gereken işi yalıtımı, elektrik tesisatı, internet sistemini kurabilirsiniz. Bunun yanısıra duvarlarını ister duvar kağıdı ile ister boyayarak renklendirebilirsiniz. Bu şekilde eve kendi yorumunuzu katabilirsiniz.

Mimarı Tarz

Modüler ev yarım teknolojisi son yıllarda çok gelişti. Bu gelişme ile beraber farklı mimarı stillerde ev üretimi de kolaylaştı. Günümüzde tüm modüler evler farklı mimarı anlayışları yansıtacak bir biçimde inşa edilebiliyor. Örneğin klasik bir yoruma sahip bir evi modüler ev şeklinde yaptırabilirsiniz. Eğer modern çizgileri olan mimarı tarza sahip bir eviniz olsun istiyorsanız, bu da yine modüler ile mümkündür.

Bütçe Esnekliği

Modüler ev fiyatları, seçeceğiniz ev biçimine ve nereye inşa edileceğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Evin kaç metrekare olacağı, kaç katlı olarak inşaat edileceği ve nasıl materyaller kullanılacağı fiyatı belirleyen unsurlar arasında. Ancak şunu belirtmekte yarar var: Modüler ev teknolojisi ile inşa edilen evler genel olarak son derece ekonomik fiyatlara inşa edilebiliyor.

Detaylarda Esneklik 

Bütçede olduğu gibi detaylarda da esneklik yakalamak mümkün. Modüler yapıdaki evlerde yer alan detaylar kolaylıkla değiştirilebilir. Bu anlamda modüler evleri küçükken oynadığımız legolara benzetmek mümkün. Kimi zaman bir pencerenin yerini değiştirirdik, kimi zamansa kapıyı daha büyük bir hale getirirdik. İşte bu esnekliği bize gerçek hayatta sağlayan modüler ev teknolojisi ile bir evin detaylarını kolayca değiştirebiliriz.

Önceki Yazı Home Ofis Nedir ve Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Comments

Aziz ERCAN - 30 April 2019

6 kişilk Aile için genişlik ön plânda olmak üzere uygun bir kaç proje fotoğraf varsa sevinirim 2 katlı

Lokman Şimşek L - 30 April 2019

Kayseriye 40km biryerde 100 m2bir modül ev bana kaça malolur ve nekadarzamanda yapılır bu tip evlerede su basmanı gereklimi bilgileriniz için teşekürler

Yorum Yap

Yorumlarınız Görülmeden Önce Onaylanmalıdır

* Zorunlu Alanlar


YOL TARİFİ