yeni evinin anahtarını elinde tutan adam

Ev Nasıl Alınır? Yeni Ev Sahibi Olacaklar İçin Adım Adım Öneriler

Prefabrik ev, konteyner, betonarme veya ahşap ev… Hangi tür olursa olsun bir ev satın almaya karar vermek bile başlı başına heyecan verici. Yeni bir yaşam alanına kavuşma, yeni anılar biriktirmeye başlama, gelecek için önemli bir adım atma fikri elbette birçok kişide coşku uyandıracaktır. Fakat ev satın alma karar verdikten sonra bu kararı hayata geçirme süreci kimine göre biraz sancılı olabiliyor. Bu anlamda hiç şüphesiz ki plansızlık sıkıntı yaşanmasında büyük rol oynuyor. Ev nasıl alınır, ev alırken nelere dikkat edilmelidir gibi soruların yanıtlarını bulmadan ev almak için harekete geçmek, çoğunlukla yeni bir evin heyecanını yeterince yaşayamamaya yol açıyor.

Oysa özenli ve planlı bir ev alma süreci, ne kadar uzun sürerse sürsün keyif verici hale getirilebilir. Bu doğrultuda adım adım hareket etmeniz ve ne istediğinizi biliyor olmanız son derece önemli. Ardından hayalini kurduğunuz evinizde ailenizle yaşamak için izlemeniz gereken yolu takip edebilirsiniz. İşte ev nasıl alınır sorusunun yanıtını oluşturan adımlar ve önem vermenizde fayda olan ayrıntılar...

Ev Nasıl Alınır?

Ev satın alırken izlenecek yollar evin türüne, bütçeye ve beklentilere göre farklılaşabiliyor. Bu nedenle ev nasıl alınır diye düşünürken her ev için aynı adımların atılabileceği yanılgısına düşmemekte yarar var. Örneğin prefabrik ev ile bir betonarme ev satın alma aşamasında oldukça farklı adımlar söz konusu olacaktır. Öte yandan elbette bir ev alırken dikkat edilmesi gereken ortak noktalar da mevcuttur. Peki ev almaya karar verdikten sonra takip edilmesi gereken bu ortak adımlar nelerdir?

1. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

kırmızı çatılı, müstakil tek katlı ev maketini elinde tutan beyaz gömlekli adam

Herhangi bir ev alırken ilk öncelik verilmesi gereken nokta, evde yaşayacak herkesin ihtiyaçlarını belirlemektir. Çünkü ailenin tüm bireylerinin bir evden farklı beklentileri olabilir. diğer yandan evin satın alınma amacı da ne tür bir eve karar verileceği anlamında belirleyici olacaktır. Bir evi, içinde yaşamak için ya da yatırım amaçlı satın almak isteyebilirsiniz. Bu durumda izlenecek yöntemler farklılaşabilir. Örneğin yatırım amaçlı satın alınacak evin size düşük bir maliyete mal olması fakat yüksek kazanç garantiliyor olması önemli.

Ancak yaşam alanı olarak değerlendireceğiniz bir ev satın alacaksanız, bu noktada evinizin toplu taşıma, okul, restoran gibi sıklıkla ihtiyaç duyulabilecek yerlere yakın olması yararınıza olacaktır. Bir evde olmasını istediğiniz diğer özelliklere karar vermeniz de hem bütçenizin sınırlarını belirlemeye hem de prefabrik ev, müstakil ev ya da apartman dairesi gibi ne tür bir eve ihtiyacınız olduğunu kavramanıza yardımcı olacaktır.

2. Araştırma Yapın

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra sıra, yaşamak istediğiniz veya yatırım için en uygun muhite karar vermeye geliyor. Bu noktada uzun vadeli düşünmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ev almak, köklü bir değişiklik olduğu için tercih edeceğiniz muhitin önümüzdeki 5-10 yıl içinde yaşayacağı dönüşümü göz önünde bulundurabilirsiniz.

3. Satılık Ev İlanlarını İnceleyin

Muhite de karar verdikten sonra artık satılık ev için araştırmalara başlayabilirsiniz. Bu anlamda profesyonel bir destek almak için emlak danışmanları ile görüşebilir, internet üzerinden emlak firmaları ile iletişime geçip bilgi alabilir ve yine online yollardan ev ilanlarına göz atabilirsiniz.

en uygun eve karar vermek, ev seçmek, ev nasıl alınır

Satılık ev ilanlarına bakarken mutlaka ihtiyaçlarınızın ve bütçenizin sınırları içinde kalmaya önem göstermelisiniz. Aksi takdirde satın almaya karar verdiğiniz evden son dakikada vazgeçmek durumunda kalabilir ve olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz.

Tercihinizi prefabrik evden yana kullanacaksanız Prefabrik Ev Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize göz atarak tamamlanması gereken süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

4. Evlerin Koşullarını Değerlendirin

Sizin için en uygun evleri belirledikten sonra söz konusu evlerin taahhüt edilen koşullara sahip olup olmadığını anlayabilmek için görmeye gitmenizde fayda var. Hızlı fakat detaylı bir inceleme yaparak evlerden hangilerinin sizin ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Daha sonra seçenekleri minimuma indirip en ideal evde karar kılabilirsiniz.

Öte yandan prefabrik ev ya da konteyner eve sahip olacaksanız, alanında uzman bir yapı firmasının desteğine başvurabilir ve ihtiyaçlarınıza göre inşa edilecek bir ev için fiyat alabilirsiniz. İkinci el prefabrik ve konteyner evler için ise daha önce de belirttiğimiz gibi evi değerlendirmek adına görmeye gitmenizde yarar var.

5. Kaporayı Ödeyin

maket evler, model evler

Hayalinizdeki evi bulduğunuzdan emin olduğunuzda, seçtiğiniz evi rezerve etmek ve bir başkasının evi sizden önce satın almasını önlemek için kapora ödemelisiniz. Kapora ödemek, evin fiyatını da sabitleyeceğinden artık resmi adımlara geçmek için önünüzde bir engel kalmadığı sonucuna rahatlıkla ulaşılabilir. Kapora olarak ödenecek bedeli kendiniz belirleyebilir veya ev sahibi/satış danışmanı ile anlaşıp ortak karara vararak bedelde anlaşabilirsiniz.

6. Sözleşme İmzalayın

Evin gerçekten size gösterilen gayrimenkul olduğu, satıcının gerçek bir kimliğe sahip olduğu, evin üzerinde herhangi bir borç olup olmadığını tespit etmek ve ev için ödenecek net fiyat, ödeme koşulları gibi maddeleri resmileştirmek için evin önceki sahibi ya da satış danışmanı ile karşılıklı sözleşme imzalamanız önemli. Böylece daha sonradan farklı şartlar iddia edilmesi engellenebilir ve bir sonraki adıma geçilerek evin tamamen size ait olması sağlanabilir.

7. Tapu Devrini Gerçekleştirin

Satın alacağınız evin tapusunun önceki sahibinden size geçmesi ve artık evin tamamen size ait olması için tapu devrinin gerçekleştirilmesi şart. Bunun için tapu dairesine başvurmalı ve evin tüm vergilerini ödemelisiniz. Tüm bu aşamalardan sonra tapu devrini gösteren belgeyi de imzalayarak tüm prosedürleri tamamlayabilirsiniz.

8. Taşınmak İçin Hazırlıkları Başlatın

yeni ev, ev anahtarı, evin giriş kapısında asılı anahtar

Ev nasıl alınır sorusuna geniş bir açıklık getirdikten sonra geriye tek bir adım kalıyor; taşınmak. Yeni evinizin tadilatı ve temizliği tamamlandıktan sonra bir an önce yaşamaya başlamak için eski evinizdeki eşyalarınızı özenli bir şekilde paketleyip yeni evinize nakil ettirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Yeni bir ev satın almak, her zaman kolay ve hızla sonuca ulaşılan bir süreç olmayabilir. Ancak bu süreci hızlandırmak için yapımı birkaç gün ila birkaç ay arasında değişiklik gösteren prefabrik evlerden satın alabilirsiniz. Prefabrik ev özellikleri bakımından oldukça işlevsel ve uygun maliyetli olduğu için son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Eğer siz de prefabrik evde yaşamak istiyorsanız, Villa Yapı’nın farklı zevklere ve ihtiyaçlara göre inşa edilebilen seçeneklerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Önceki Yazı Home Ofis Nedir ve Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Yorum Yap

Yorumlarınız Görülmeden Önce Onaylanmalıdır

* Zorunlu Alanlar


YOL TARİFİ