küçük ev dekorasyonu nasıl yapılır, maket ev

Evinizi Ferahlatacak 10 Fikirle Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük evler, kimilerine göre dezavantajlı gibi görünüyor olabilir. Fakat aslında akıllıca uygulanan dekorasyon çözümleri ile küçük evlerin tüm dezavantajlarını birer avantaja dönüştürebilmek mümkün. Prefabrik evler, konteyner evler ya da stüdyo evler, bu anlamda küçük tanımına girebilen fakat doğru dokunuşlarla olduğundan çok daha geniş gösterilebilecek evlere örnek olarak verilebilir. Dolayısıyla küçük ev dekorasyonu nasıl yapılır sorusunun yanıtı da bu gibi sınırlı alana sahip evlerde yaşayanlar için son derece önemli.

Eğer dekorasyon için evinizde kısıtlı bir alan söz konusuysa, bu konuyu bir yapboz oyunu gibi ele alarak ortamda sıkışıklık yaratmadan olabilecek en ideal eşya yerleşimini yapmaya çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede eviniz için en uygun dekorasyon fikirleri ile stil sahibi, ferah ve aydınlık bir yaşam alanı yaratabilir ve kaotik, dağınık ve her şeyin üst üste olduğu bir ev görünümünden uzaklaşabilirsiniz. 

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük evlerin kendine has cezbedici yanları vardır. Bu tür evler genellikle daha düşük maliyete kiralanabilir veya satın alınabilir. Ayrıca şehir merkezlerine oldukça yakın bir konumda bulunan bu evlerin okul, iş yeri, market ve restoran gibi mekanlarla da aralarında çok fazla mesafe yoktur. 

Ancak büyük evlerde yapılan dekorasyon sonrasında fazla boş alan kalması gibi küçük evlerde de eşyaların fazla yer kaplayarak sıkışıklığa yol açması söz konusu olabiliyor. Bu tarz olumsuzlukları yaşamamak için ise evin kapasitesine uygun dekorasyon fikirlerini uygulamak gerkeiyor. Peki küçük ev dekorasyonu nasıl yapılır?

1. Açık Renkleri Tercih Edin

beyaz ve pembe boyalı duvarları olan minimal dekore edilmiş oturma odası

Beyaz, nane yeşili, bebek mavisi gibi açık renkler evinizin daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla olduğundan daha geniş görünen bir ortam oluşturmak için öncelikle duvarlarınızı boyarken veya duvar kağıdı seçerken açık renkleri tercih etmenizde yarar var. Ayrıca açık renkler, evin içine giren güneş ışığını daha fazla yansıtacağından ortamın aydınlığını da artıracaktır.

2. Duvarları Kullanarak Yer Kazanın

Evinizin duvarları, eşyalarınız için yer açmayı sağlayabilir. Yani siz de duvarlarda uygulayabileceğiniz dekoratif çözümler ile evinizde daha fazla alan yaratma şansı bulabilirsiniz. Bu doğrultuda televizyonunuzu duvara monte edebilir, duvarlara yerleştirilen aplik aydınlatma ürünleri kullanabilir ve kitaplarınızı duvar raflarına dizebilirsiniz. 

Bu adımların sonunda evinizde daha önceden tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar yer kazanabilmeniz mümkün. Bir düşünün; eskiden büyük bir yer kaplayan televizyon ünitesi, devasa bir kitaplık ve evin neresine koyarsanız koyun ayakları ile boş alanları kaplayan lambaderlere artık ihtiyacınız bile yok!

3. Merdiven Altlarını Değerlendirin

merdiven altında çekmece, merdiven altı depolama

Evinizde asma kat varsa, dubleks prefabrik ev sahibiyseniz ya da daha fazla katlı bir villada yaşıyorsanız merdiven altları evinizde yer açmak için son derece ideal noktalardan. Bu anlamda, herkesin ilk anda aklına gelmeyen bir yer olan merdiven altlarını raflar ve çekmecelerle döşeyerek fazlalık eşyaları ortadan kaldırabilirsiniz. 

Buna benzer şekilde çok sık kullanmadığınız, fakat elden çıkarmak da istemediğiniz hantal bir dolabı merdiven altına koyarak hem alan değerlendirebilir hem de eşyanızın evin içinde gereksiz yer kaplamasının önüne geçebilirsiniz. Öte yandan merdiven altında kendinize kişisel bir alan yaratmak için ufak bir okuma köşesi de oluşturabilirsiniz.

Çok katlı prefabrik evler hakkında bilgi sahibi olmak için Prefabrik Evler Kaç Katlı Olur? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

4. Halı Seçimine Önem Verin

Büyük desenleri olan halılar, odanın kalabalık görünmesine neden olabiliyor. Fakat küçük evlerde ferah bir görünüm elde etmek istiyorsanız küçük desenli veya desensiz halılar tercih etmenizi tavsiye ederiz. Halı seçimi söz konusu olduğunda önem kazanan bir diğer konu da halı boyutları. Sanılanın aksine küçük boyutlu halılar, odanın olduğundan daha küçük görünmesini sağlayabilir. Bu nedenle çok küçük olmayacak biçimde, ideal büyüklükte bir halı ile zemin döşemesini kaplamanızda yarar var. 

5. Aydınlatmada Doğal Renkler Kullanın

doğal ışık, ışıklandırma, lamba, lambader, oda aydınlatma

Küçük evlerin pencereleri de genellikle küçük oluyor. Dolayısıyla odalar yeterince ışık almayıp loş kalabiliyor. Oysa ki odaları olduğundan daha geniş gösterebilmek kadar insan sağlığı için de bol miktarda ışık kaynağına sahip olmak gerekiyor. Bu doğrultuda, doğal ışık eksikliğini doğal ışık hissiyatı veren lambalar kullanarak gidermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. 

Fakat aşırı büyük ve abartılı avizeler, odaların yüksekliğini keseceğinden daha zarif ve minimal avizeler kullanmanızı öneririz. Buna benzer biçimde masa lambalarında ve duvar apliklerinde de doğal ışık tonlarına sahip ampuller kullanarak evinizde rahat ve ferah bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

6. Yuvarlak Hatlı Mobilyalar Tercih Edin

Odaları birer kutuymuş gibi dekore etmemek için kıvrımlara sahip eşyalar tercih edebilirsiniz. Yuvarlak bir yemek masası, yuvarlak hatları olan koltuklar ve sandalyeler bu noktada iyi birer örnek oluşturabilir. Bu sayede çok düzgün kenarlı eşyalar kullanmayıp evinizin dekorasyonunda monotonluktan kurtulabilmeniz ve doğal bir görünüm elde edebilmeniz de mümkün. Ek olarak, odaların köşelerini değerlendirmek için yine yumuşak hatlara sahip köşe takımları veya L şeklinde koltuklardan da faydalanabilirsiniz. 

7. Çok Fonksiyonlu Parçalara Şans Verin

ev dekorasyonu, küçük ev dekorasyonu nasıl yapılır

Küçük evlerde mümkün olduğunda çok amaçlı eşyalar kullanmak, hayatı kolaylaştıran adımlardan biridir. Çekmeceli orta sehpalar, bazalı koltuklar ve genişletilebilir yemek masaları hem düzeni sağlamayı kolaylaştıran hem de farklı işlevleri yerine getirebilen eşyalara örnek olarak verilebilir. Bunlara ek olarak, odalarınızda bulunduğu ortamın daha geniş görünmesini sağlayan duvar aynaları da kullanabilirsiniz.

8. Dikey Dekorasyona Güvenin

Küçük evlerin dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna yanıt niteliğindeki bir diğer fikir de eşyaların yan yana dizilerek bir sıra oluşturması yerine dikey sıralanarak daha fazla boş alana yer açmayı sağlamak. Bu anlamda rafları yukarıdan aşağıya doğru dizmek, duvar tablolarını ince ve uzun görseller arasından seçmek, enine değil boyuna forma sahip biblo ve süs eşyalarını tercih etmek ideal bir karar olacaktır. Bunların yanı sıra eğer duvar kağıdı kullanıyorsanız, yine düşey çizgilerle dekore edilmiş duvar kağıtları seçmenizi tavsiye ederiz. 

9. Dağınıklığı Ortadan Kaldırın

düzenli ev, küçük ev dekorasyonu, oturma odası, oturma grubu

Evinizin metrekaresi kaç olursa olsun eğer dağınıklık varsa, her zaman daha küçük görünecektir. Bu dağınıklık bir de küçük bir evde yaşanıyorsa duvarlar arasında sıkışmışlık hissi yaşamanız an meselesi demektir. Bu tarz durumların yaşanmaması adına evinizdeki dağınıklığı önleyecek depolama çözümleri uygulamalı, eşyaları kullandıktan sonra eski yerlerine kaldırmalı ve evinizi düzenli olarak temizlemeye önem vermelisiniz.

10. Yaratıcılığınızı Kullanın

Küçük bir evi dekore etmek, esasında yaratıcılığı geliştirmek için iyi bir fırsattır. Daha önce de belirttiğimiz gibi evin iç görünümünü şekillendirirken bir yapboz oyunu oynuyormuş gibi düşünürseniz her şey gözünüze çok daha eğlenceli ve keyifli gelebilir. Bu anlamda, evinizde ihtiyaç duyduğunuz eşyaları takım halinde almak yerine birbiriyle ve evle uyumlu olabilecek farklı parçaları birleştirmeye çalışmak sizin için son derece faydalı bir beyin egzersizi olacaktır.

Evin dekorasyonunda her bir parçanın sahip olduğu rengin birbiriyle bütünlük oluşturmasına ve diğer yandan da evinizde gereksiz yer kaplamayacak şekilde konumlandırılmasına özen gösterirken de yaratıcılığınızı harekete geçirebilirsiniz. Bunlara ek olarak, evinize sığmayan eşyalarınızı atmak yerine bazı parçalarını sökerek başka hangi amaçlara yönelik olarak yeniden değerlendirebileceğinizi düşünürken bu dekorasyon sürecinden büyük bir keyif aldığınızı da fark edeceğinizden eminiz. 

Küçük ev dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna tüm bu fikirler ışığında yanıt bulduktan sonra siz de artık herhangi bir evi dekore etmenin eskisi kadar zor olmadığını düşünüyor olmalısınız. Bu durumda, aklınızdan geçen tüm fikirleri uygulayarak stilinizi yansıtabileceğiniz yeni bir yaşam alanı yaratmak için Villa Yapı’nın birbirinden kaliteli ve uygun maliyetli ev seçeneklerine göz atmanızı öneririz. Beklentilerinizi bütünüyle karşılayacak evler için Villa Yapı’yı tercih edin, dilediğiniz büyüklükteki evinizde sevdiklerinizle mutluluğu seçin!

 Prefabrik evde yaşamaya karar verdikten sonra Kullanışlı Bir Prefabrik Ev İçi Tasarımı Nasıl Olmalı? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Önceki Yazı Home Ofis Nedir ve Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Yorum Yap

Yorumlarınız Görülmeden Önce Onaylanmalıdır

* Zorunlu Alanlar


YOL TARİFİ