model ev ve maket bıçağı

Prefabrik Ev Malzemeleri Neler?

Birçok yönüyle avantaj sağlayan prefabrik evlerin bu denli işlevsel olmalarında, prefabrik ev malzemelerinin rolü büyük. Prefabrik evlerin yerinin kolaylıkla değiştirilmesini sağlayan hafif malzemeler, pratik bir şekilde değiştirilebilen çıkarılabilir materyaller ve bütçe dostu ürünler, prefabrik evlerde yaşamak için önemli birer tercih nedeni olarak sıralanabilir.

Prefabrik ev inşaatında kullanılan malzemeler fabrikasyon ürünler oldukları için üretim süreci diğer geleneksel inşaatlara göre oldukça kısadır. Bu sayede evin konumlandırılacağı bölgede gürültü ve çevre kirliliği de yaratılmamış olur.

Hatta malzemelerin üretimi fabrika içerisinde yapıldığı için çevreye zararlı atık maddelerin oluşmasının da önüne geçilebilir ve geri dönüşüme katkıda bulunulabilir.

Öte yandan prefabrik ev üretimi büyük oranda fabrika ortamında gerçekleştiği için kar yağışı, yağmur, rüzgar gibi hava koşulları inşaat sürecine etki edemez.

Geleneksel inşaatlarda mevsimden kaynaklı durumlardan dolayı süreç aksayıp inşaat durma noktasına gelebiliyorken prefabrik ev malzemelerinin üretimi fabrika içerisinde devam eder. Dolayısıyla prefabrik ev yapımı her mevsim de gerçekleştirilebilir. Yani dilediğiniz her an hayalinizdeki prefabrik eve kavuşabilirsiniz.

Prefabrik Ev Malzemeleri Hangileri?

prefabrik ev malzemeleri, prefabrik ev kurulumu

Prefabrik ev üretiminde kaynak söz konusu değildir. Malzemelerin birbirine montajlanması ile oluşturulan prefabrik evlerin bu yönüyle oldukça güvenli yaşam alanları sunduğu da rahatlıkla söylenebilir.

Prefabrik ev malzemeleri, mühendis ve prefabrik ev konusunda uzman kişilerin hesaplamaları, iklim şartları ve sizin talepleriniz doğrultusunda özenle seçilir ve daha sonra üretim sürecine başlanır. 

Buna göre, prefabrik ev yapımında kullanılan malzemelerin değişkenlik gösterebileceğini söylemek mümkün. Fakat ana malzemeler genellikle aynı olup prefabrik yapının sağlıklı bir şekilde inşa edilmesini sağlar. Peki prefabrik evlerde hangi ana malzemeler kullanılır?

Prefabrik Ev Dış Yapı Malzemeleri

Geleneksel evlerde olduğu gibi prefabrik evler için de ilk başta temelin hazırlanması gerekir. Prefabrik evin temeli, tüm yapı malzemelerinin montajlanacağı ve yaşam alanının üzerinde kurgulanacağı bölümdür.

Dolayısıyla temelin sağlamlığı son derece önemlidir. Bu nedenle temel yapımında beton kullanılmalıdır. Daha sonra hazırlanan temele sabitlenecek şekilde köşe direkleriyle birlikte iskelet oluşturulmaya başlanır. 

Dış cepheyi oluşturmak için farklı kalınlıklarda profil levhalar, köşe direkleri ve alt çerçeve ile duvarlar çevrelenir. Duvarlarda ısı yalıtımını sağlamak üzere ısı plakaları kullanılır.

Son olarak, duvarlara sıva uygulanıp üzerine de tercih edilen boya işlemi uygulanır. Duvarların yapım sürecinde yalıtımı güçlendirmek için taş yünü ve diğer kaplama malzemelerine başvurulabilir. 

Prefabrik Ev Çatı Malzemeleri

prefabrik ev üretimi, fabrika, prefabrik ev çatı malzemeleri

Dış yapıda kullanılanlara benzer malzemeler kullanılan çatı yapım sürecinde, farklı bir malzeme olarak çatı makasları ve asma tavan alçıpanları kullanılır. Ayrıca ısınan hava yükseldiğinden dolayı prefabrik ev içindeki havayı geçirmeyecek nitelikte bir tavan ve çatı oluşturmak için özel izolasyon malzemelerine de başvurulabilir.

Prefabrik evin yağışlarda zarar görmemesi adına çatı kaplamasının suya ve neme dayanıklı olması da son derece önemlidir. Çatı kaplamasında sıklıkla kullanılan malzemelere naturel trapez, saç, metal kiremit desenli saç ve boyalı trapez saç uygulamaları örnek olarak verilebilir.

Prefabrik Ev İç Yapı Malzemeleri

İç yapı malzemeleri, ev sakinlerinin odalarını oluşturacak ürünlerden oluşmaktadır. Bu nedenle malzeme seçimi ev sahiplerinin taleplerine göre de çeşitlenebilmektedir.

Ancak prefabrik evin içinde yalıtımı sağlamak üzere iç paneller ile dış paneller arasındaki boşluğa taş yünü ve elyaf gibi malzemeler mutlaka yerleştirilmelidir. 

Bu noktada evde yaşayacak kişilerin isteğine göre buhar ve nem önleyici plakalar da kullanılabilir. Ek olarak, yanmaz kaplamalar ile iç yapıyı güçlendirebilmek de mümkün. Tüm malzemeler birleştirilip prefabrik ev içi de tamamlandığında duvarlar boyamaya veya duvar kağıdı ile kaplamaya hazır hale gelmiş demektir.

Diğer Malzemeler

Prefabrik ev kurulumunda kullanılan temel malzemelerin yanı sıra her evde mutlaka olması gereken birtakım malzemelerden söz edilebilir. Bu anlamda pencere, kapı, zemin döşemesi, elektrik ve sıhhi tesisat malzemeleri, dolap, mermer, evyeler, ıslak zemin döşemeleri ve bahçe malzemelerini örnek olarak verebiliriz.

Bu tür materyallerin seçiminde çoğunlukla ev sahiplerinin tercihi esas alınır ve talebe göre PVC pencere, çelik veya ahşap kapı, seramik fayans, laminant parke gibi farklı özelliklerde ürünlerin kullanımına başvurulabilir. 

Prefabrik Ev Malzemeleri Seçiminde Önem Verilecek Noktalar

dubleks prefabrik ev, tasarım prefabrik ev, iki katlı prefabrik ev

Prefabrik evleri diğer ev seçeneklerinden ayıran pek çok noktadan söz etmek mümkün. Üstelik ev sahiplerine sağladığı avantajlar; prefabrik ev mi, betonarme ev mi diye sorulduğunda prefabrik evleri tercih etmeye teşvik ediyor.

Ancak hiç şüphesiz ki bu tercihi güvenilir ve sürdürülebilir kılmanın yolu prefabrik ev malzemelerini standardın altında tutmamak ve kaliteli ürünler arasından seçmekten geçiyor.

Bu doğrultuda kullanılan tüm malzemelerin Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylanmış, kalite ve garanti belgeli olduğundan emin olmanızda büyük yarar var. Bu sayede prefabrik evinizin ömrünü uzatabilmeniz de mümkün.

Ayrıca tüm yapı materyallerini uzun vadeli hesaplamalar yaparak seçmeniz konfor seviyenizi de etkileyecektir. Evinizde daha sorunsuz ve daha keyifli zamanlar yaşayabilmek adına mümkün olduğunca yüksek kalite ürünler tercih etmeniz en ideal prefabrik eve sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Malzeme kalitesi, ürünlerin fiyatlarına da etki edeceğinden elbette bütçenizin sınırları dahilinde olabildiğince üst sınıf ürünlerin kullanılmasını talep etmelisiniz. Fakat prefabrik evlerin her şart altında geleneksel evlerden çok daha uygun fiyata mal olacağını da bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. 

Tüm bunlara ek olarak, hangi prefabrik ev üreticisi ile ilerlediğiniz de oldukça kritik. Tercih edeceğiniz prefabrik ev üreticisinin sektördeki deneyimi, uzmanlığı ve ev yapımında kullandığı malzemelerin kalitesi, prefabrik evinizin inşasındaki hata payını etkileyecektir.

Eğer siz de dayanıklı, uzun ömürlü ve estetik bir prefabrik eve sahip olmak istiyorsanız, Villa Yapı’nın deneyimi ve uzmanlığına güvenebilirsiniz!

Önceki Yazı Home Ofis Nedir ve Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Yorum Yap

Yorumlarınız Görülmeden Önce Onaylanmalıdır

* Zorunlu Alanlar


YOL TARİFİ