Ev Seçimi Yaparken Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Ev Seçimi Yaparken Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Yeni ev satın alacak ya da evini değiştirecek olan kişiler için seçtiği evin büyüklüğü satın alma kararında belirleyici unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle metrekare nasıl hesaplanır sorusu ev arayışı içerisinde olan kişiler tarafından çok sık araştırılan konulardan bir tanesidir.

Siz de yeni bir eve taşınacaksanız hayatınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz yaşam alanınızı seçmeden önce metrekare nasıl hesaplanır konusu hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Metrekare nasıl hesaplanır sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizde evin içerisinde yer alan odaların ve evin alan hesaplamasıyla ilgili bilgi edinecek, net ve brüt metrekare arasındaki farkın ne olduğunu öğreneceksiniz.

Ev alma süreci içerisindeyseniz “Ev Nasıl Alınır?” başlıklı içeriğimize göz atarak ev alırken dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenebilirsiniz.

Metrekare Nasıl Hesaplanır?

duvarın ölçüsünü alan bir kadın

Ev seçiminde metrekare nasıl hesaplanır sorusu çoğu alıcı için büyük önem taşır. Bir alan ölçüsü olan metrekarenin doğru hesaplanması, seçtiğiniz evin büyüklüğünün sizin ve aileniz için yeterli olup olmadığı konusunda daha sağlıklı kararlar almanıza yardımcı olurken yatırım değerinin doğru olup olmadığı konusunda da size fikir verebilir.

Peki metrekare nasıl hesaplanır? Bir evin metrekaresini güvendiğiniz gayrimenkul uzmanı tarafından sunulan ekspertiz hizmetiyle öğrenebileceğiniz gibi mantığını anladıktan sonra çok kolay bir şekilde kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Metrekare nasıl hesaplanır konusunu incelerken ilk olarak net ve brüt metrekare arasındaki farkın ne olduğunu açıklayalım.

Bir evin net metrekaresi, o ev içerisinde kullanılabilen alanların tümünü oluştururken brüt metrekaresi evin dış duvarları da dahil edilecek şekilde toplam kullanım alanını oluşturmaktadır.

Yani net metrekareyi evin yalnızca kullanılabilen alanlarının toplamı olarak; brüt metrekareyi ise koridor, otopark, teras, balkon, sıva payları gibi tüm alanlarının toplamı olarak tanımlayabiliriz. Bu nedenle metrekare hesaplamalarında genellikle brüt alanın ölçüsünün net alan ölçüsünden %15 – 20 fazla çıkması son derece normaldir.

Net Metrekare Nasıl Hesaplanır?

metrekare ölçüsü alan biri

Bir evin net metrekaresini öğrenmek için o evin kullanılabilir tüm alanlarının ölçüsünü biliyor olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle evinizin salon, mutfak, banyo ve yatak odası gibi tüm odalarının metrekaresini hesaplamak daha doğru olacaktır. Peki odaların ölçüsü nasıl hesaplanır?

Eğer ölçülerini öğrenmek istediğiniz oda dikdörtgen şeklindeyse metrekare hesaplamasını yapmanız çok daha kolay; elde ettiğiniz sonuçlar da daha doğru olur. Dikdörtgen veya kare şeklindeki bir odanın her iki kenarının uzunluklarını ölçtükten sonra ortaya çıkan rakamları çarparak net metrekare sonucuna ulaşabilirsiniz.

Örnek verecek olursak duvar uzunlukları 200 cm ve 100 cm olan bir odanın yaşam alanının 2m² olduğunu söyleyebiliriz.
200 cm x 100 cm = 20000 cm = 2 m²

Eğer odanızın şekli dikdörtgen değilse, metrekare hesaplama işlemi biraz daha karmaşık olabilir. Bu nedenle yuvarlak köşeleri olan ya da bombeli alanlarda evin imar planını göz önünde bulundurarak ölçüm yapmak daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Örneğin yuvarlak bir odanın metrekare hesaplamasını yaparken odanızı birbiriyle kesişmeyen dik üçgenler şeklinde düşünebilirsiniz. Bir dik üçgenin alanı, birbirine dik olan kenar uzunluklarının çarpılması ve ikiye bölünmesiyle elde edilir. Çıkan sonuçların tümünü birbiriyle topladığınızda odanızın metrekaresini öğrenebilirsiniz.

Yine de daha önce de belirttiğimiz gibi dikdörtgen ya da kare şekline sahip olmayan odaların alan hesaplamalarında en net sonuca evin imar planına bakarak ulaşabilirsiniz.

Evin içerisinde bulunan odaların tümünün metrekaresini hesapladıktan sonra elde etmiş olduğunuz ölçüleri toplayarak evinizin net metrekaresini öğrenebilirsiniz.

Brüt Metrekare Nasıl Hesaplanır?

duvarın ölçüsünü alan usta

Bir konuta ait olan tüm alanları ifade eden brüt metrekare ölçüsünün net metrekare ölçüsünden daha fazla olduğunu belirtmiştik. Evin fiziksel olarak kullanılamayacak merdiven boşluğu, kolon, duvar ya da eğer varsa balkon gibi alanları, brüt metrekare içerisine dahil edilmektedir.

Ek olarak, bir evin brüt metrekare ölçüsü ile ilgili en doğru yanıta ulaşmak için emlak danışmanları tarafından size sunulmuş olan bilgileri incelemenizde fayda var. Duvar kalınlığı, merdiven boşluğu gibi sizin hesaplamasını birebir olarak yapamayacağınız alanların ölçüleri satış sözleşmesinde bulunduğu için en doğru sonucu buradan edinebilirsiniz.

Ev Seçiminde Metrekare Hesaplamanın Önemi

metre ile duvarın ölçüsünü alan bir kadın ve adam

Bir eve taşınmadan önce o yer hakkında yeterli bilgiye sahip olmak birçok avantajı da beraberinde getirir. Evinizin metrekare ölçülerini bilmek size birçok noktada yardımcı olur.

Ev seçiminde metrekare hesaplamanın ilk olarak taşınma sürecinde birçok faydası bulunur. Örneğin evin net ölçüsü hakkında bilgi sahibi olacağınız işin eşyaların eve sığıp sığmayacağına dair de bir fikriniz olacaktır ya da eşya seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. Ayrıca odaların metrekaresini bilmek, eşyalarınız için düşündüğünüz yerleşimi planlarken de size çok yardımcı olacaktır.

Bir evin değerini belirleyen en önemli noktalardan biri de metrekaresidir. Seçeceğiniz evin net ve brüt metrekaresini bildiğiniz takdirde sizden istenen satış bedelini karşılayıp karşılamadığı konusunda daha kolay fikir yürütebilirsiniz.

Son olarak ev seçiminde evin metrekaresini hesaplamak olası bilgi yanlışlıklarının da önüne geçer.

Metrekare nasıl hesaplanır konusunu incelemiş olduğumuz bu içeriğimizde, sizlere ev seçimi sürecinde metrekare hesaplama ile ilgili yardımcı olacağını düşündüğümüz noktaları aktarmaya çalıştık.

Eğer seçiminizi hem işlevsel hem de uygun maliyetli prefabrik evlerden yana yapmak isterseniz, Villa Prefabrik'in farklı ihtiyaçlara göre inşa edilebilen prefabrik konut seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Önceki Yazı Kendiniz Yapabileceğiniz 8 Bahçe Dekorasyonu Fikri
Sonraki Yazı İmar Barışı Nedir? İmar Barışı Prefabrik Evleri Kapsıyor Mu?

Yorum Yap

Yorumlarınız Görülmeden Önce Onaylanmalıdır

* Zorunlu Alanlar


YOL TARİFİ