Taş Ev Yapımı Hakkında Merak Edilenler

Taş Ev Yapımı Hakkında Merak Edilenler

Kuzey Avrupa’da oldukça sık rastlanılan taş ev örneklerini ülkemizde de Anadolu’da görebilmek mümkün. Taş ev yapımı diğer alternatiflere kıyasla daha maliyetli olduğu için çok tercih edilmese de bu özel mimari yapıların sayıları her geçen gün artmakta.

Pek çok kişinin hayalini süsleyen taş evler, özellikle sofistike görünümlerinden dolayı son yıllarda biraz daha popüler hale gelmeye başladı. Bunda hiç şüphesiz ki taş evlerin kendine özgü ve oldukça fonksiyonel özelliklerinin de payı büyük.

İhtiyacınız olan yaşam alanlarını en uygun maliyetlere sizlere sunan Villa Yapı olarak biz de taş ev meraklıları için taş ev yapım süreçlerini ve taş evlerin özelliklerini derlemek istedik.

Eğer siz de bir taş evde yaşamak istiyorsanız, bunun için sırasıyla hangi adımları atmanız gerektiğini içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz. O halde gelin, taş evde yaşamaya başlamadan önce atılması gereken temel adımları birlikte inceleyelim.

Bütçe dostu müstakil bir ev sahibi olmak için Bütçenizi Sarsmadan En Ucuz Müstakil Ev Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi okumanızı öneririz.

Taş Ev Yapımı Aşamaları

Taş ev yapım tekniklerine göre iki tür taş evden söz etmek mümkün. Kırma taş ev ve kesme taş ev olarak adlandırılan bu iki teknikten ilki, daha doğal bir görünüme sahiptir.

Bu nedenle doğal taş ev olarak da adlandırılabilmektedir. Kesme taş evler ise daha çok endüstriyel olup hazır olarak satın alınan taşlardan yapılmaktadır. Kesme taş ev örneklerine daha çok Mardin ve Nevşehir’de rastlandığını söyleyebiliriz.

Doğal taşların kullanılarak yapıldığı kırma taş evler ise büyük taş parçalarının yontulması ile inşa edilen konutlardır ve Anadolu’da bu evlerin birçok örneğine rastlanabilir.

Taş ev yapımı sürecine dahil olan duvar yapımını üstlenen bir usta

Diğer yandan taş ev yapımı, çelik veya betonarme iskelet üzerine doğal taş giydirilerek sürdürülebildiği gibi yalnızca iç ve dış duvarların doğal taş kullanılarak inşa edildiği daha geleneksel aşamalarla da sürdürülebilmektedir.

Taş eviniz için hangi tekniği uygulamak isterseniz isteyin, öncelikle belediye veya diğer özel idarelerden gerekli izinleri almanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim. Tüm prosedür tamamlandıktan sonra ise artık taş ev projesine başlamak için aşağıdaki maddeleri sırasıyla uygulayabilirsiniz.

1. Taş Seçimi

Ailenizle birlikte hayatınızı sürdüreceğiniz taş ev yapımında belki de en fazla önem vermeniz gereken nokta, taş seçimi olabilir. Bu konuda yaşadığınız yerin iklim koşulları büyük bir rol oynamaktadır.

Eğer soğuk ve çetin hava şartlarına sahip bir yerde taş ev yapımına başlayacaksanız, bu koşullara uygun, dayanıklı taşlar seçmeniz en mantıklı adım olacaktır.

Öte yandan ılıman iklime sahip bir şehirde taş ev yapacaksanız, bu durumda özellikle yaz sıcaklarında ısı yalıtımı sağlayabilecek taşlar seçmenizde fayda var.

Ülkemiz doğal taşlar bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Üstelik son derece dekoratif bu doğal taşlar ile hem dayanıklı, hem estetik, hem de fonksiyonel bir taş ev yapabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nden çıkarılan taşlar genellikle sert yapıda olduklarından bina cephesinde kullanılmakta olup Trakya ve Ege Bölgesi’nden çıkarılan taşların da volkanik yapıda olduğu ve dolayısıyla kolaylıkla şekillendirilebileceği öngörülebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında taş ev yapımı sürecine başlamadan önce seçeceğiniz taşın hem işlemesi kolay, hem rutubete dayanıklı, hem de ısı yalıtımı sağlayabilecek özellikte olması gerektiği sonucuna ulaşabiliriz.

2. Harcın Hazırlanması

Her ne kadar Anadolu’da harç kullanılmadan basit yöntemlerle taş eve benzer yapılar inşa edilmiş olsa da taş evlerin yapımı için mutlaka harç kullanmalısınız.

Harç sayesinde evinizin duvarlarının daha sağlam olmasını ve taşların daha düzgün bir şekilde bir arada durmasını sağlayabilmeniz mümkün. Bunun için harç için dayanıklı malzemeler kullanıldığından da emin olmalısınız. Harç hazırlanıp kullanıma hazır hale getirildikten sonra ise dış duvarların yapımına başlanabilir.

3. Duvarların Örülmesi

Yayla gibi yemyeşil bir yerde yapılmış tarihi bir taş ev

Seçilen taşları harç yardımıyla örerek duvarların oluşturulmasına aşamasına geldiğinizde, taş ev yapımı sürecinin artık en kritik noktasına geldiğinizi söyleyebiliriz.

Bu adımda, taş kalınlığının evinizin hacmi ile yakından ilişkili olduğunu söylemekte yarar var. Dolayısıyla dış duvarları örerken iç alandaki net kullanım alanını da hesap etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca duvarları yaparken elektrik ve su tesisatı için bir boşluk bırakmanız gerektiğiniz de belirtmeden geçmeyelim. Bu noktada, gerekli yerlere kolonlar da yerleştirebilirsiniz.

4. Tesisatın Döşenmesi

Sıra artık duvar yapımı sırasında tesisat için belirlenen yerlerin tesisat malzemeleri ile donatılmasında. Buna göre, daha önceden elektrik ve su teçhizatı için gereken malzemelerin yerlerine yerleştirilmesi ile evinizin son dokunuşlara hazır hale geldiğini söyleyebiliriz. Teş evinizi istediğiniz kriterlere göre inşa ettikten sonra nihayet taşınma sürecine geçebilirsiniz.

5. Eşyaların Yerleştirilmesi

Taş eviniz yapıldı ve artık içinde yaşamaya başlamak için son bir adım kaldı: eşyaları taşımak ve yerleştirmek. Bu aşamada daha önceden yaşadığınız evinizdeki eşyaları yeni evinize nakledebilir veya yeni almış olduğunuz eşyaları evinize yerleştirebilirsiniz.

Doğal görüntüsüyle hem dış hem de iç mimarisiyle göz dolduran yeni taş evinizi dekore ederken doğal renk tonlarını tercih etmeniz, evinizin doğasına uygun bir yaşam alanı yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Eviniz için dekorasyon önerilerine ihtiyacınız varsa Villa İçi Nasıl Olmalı? Villa Sahipleri İçin Dekorasyon Önerileri başlıklı içeriğimiz işinize yarayabilir.

Taş Ev Özellikleri

Taş evlerin en dikkat çeken özelliğinin, doğal ve estetik görüntüleri olduğunu iddia etmek sanıyoruz ki hiç de yanlış olmayacaktır. Üstelik taş evlerin doğal olarak yalıtım sağlamalarının yanında kirli havayı süzme gibi sağlığa faydalı bize özelliği de bulunmaktadır.

Ayrıca doğayla uyumlu bu konutlar son derece sağlam bir yapıya sahiptirler ve hatta doğru bir şekilde inşa edildiğinde depremden yangına birçok doğal afete karşı da dayanıklıdırlar. Öte yandan doğada hazır olarak bulunan taşlardan yapıldığı için taş evlerin ekolojik birer yapı olduklarını da söyleyebiliriz.

Taş Ev Maliyetleri

Doğal taşlardan inşa edilmiş bir taş evin ahşap giriş kapısı ve yanında yeşil panjurlu penceresi

Taş evler, yapımında kullanılan taşlar doğada var olsa dahi taşların nakliye süreci zahmetli olduğundan dolayı çok uygun maliyetli bir seçenek olarak adlandırılamaz.

Ancak taş evlerin diğer ev seçeneklerinden çok daha uzun süre bakım gerektirmediği ve dolayısıyla uzun vadede maliyetini karşılayabildiği de savunulabilir. Ayrıca eğer kendi evinizi kendiniz yapmaya karar verirseniz, çok daha uygun maliyetlere bir taş eve sahip olabilmeniz de olası.

Ek olarak taş evin ısınma ve soğutma ihtiyacını doğal olarak karşılayabilme özelliği, enerji tasarrufu sağlayacağından yine uzun vadede maliyet avantajı elde etmeyi mümkün kılmaktadır.

Üstelik yapı malzemeleri, zemin ve taş seçimine de bağlı olarak bir taş evin 40-50 yıl veya çok daha uzun süre sapasağlam ayakta durabildiğine de şahit olabilirsiniz.

Eğer daha makul fiyatlara estetik bir görünüme sahip ve doğal afetlere karşı dayanıklı bir ev seçeneği arıyorsanız, prefabrik evlerin taş evlere iyi bir alternatif olabileceğini söylememizde fayda var. Bu doğrultuda Villa Yapı’nın ihtiyaçlarınız gözetilerek üretilen prefabrik ev seçeneklerine göz atarak konut ihtiyacınızı değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Taş evin yanı sıra ağaç ev hakkında da bilgi sahibi olmak için Doğayla Karışın: Ağaç Ev Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Önceki Yazı Trendlere Uygun Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri
Sonraki Yazı Bilmeniz Gereken Tüm Detaylarıyla Emlak Vergisi Nedir?

Yorum Yap

Yorumlarınız Görülmeden Önce Onaylanmalıdır

* Zorunlu Alanlar


YOL TARİFİ